Недеља
12. мај
1. БИБЛИЈСКА ВРЛИНА КОЈУ ЧЕСТО ЗАБОРАВЉАМО
а. Које битно начело породичне среће данас супруге често заборављају? 1 Петрова 3:1 (први део); Ефесцима 5:22-24; Колошанима 3:18.
„Сестро, шта си очекивала од свог супруга када си се удала за њега? Јеси ли очекивала да преузмеш узде управљања у своје руке и да његову вољу потчиниш својој изопаченој, тврдоглавој вољи? Колико спокоја, задовољства, мира и радости је твој супруг осетио у брачном животу? Врло мало... Супруга не сме да се сматра лутком коју треба неговати, већ женом, оном која ће на своја рамена преузети терете – стварне, не измишљене – и која ће у свом животу бити разумна и пажљива, схватајући да треба водити рачуна и о другим стварима, а не само о себи.
„Мислиш ли да твој супруг није разочаран што те види онаквом каквом ми је Бог показао да јеси? Да ли се он оженио тобом мислећи да нећеш преузимати никакав терет, делити недаће, испољавати самоодрицање? Да ли је он сматрао да нећеш осећати обавезу да контролишеш своје ’ја’, да будеш ведра, љубазна, трпељива и здравог разума?“ – Манусцрипт Релеасес 17, 310, 311.
б. Који је најефикаснији начин да обраћена жена допре до свог неверног супруга? 1 Петрова 3:1,2; 1 Коринћанима 7:10,13,14.
Понедељак
13. мај
2. ПРОМОВИСАЊЕ СКЛАДНОГ ОДНОСА
а. Којим библијским примером се Петар послужио као моделом односа жене и њеног супруга? 1 Петрова 3:4-6. Објасни равнотежу откривену у овом односу. 1 Мојсијева 21:9-12.
„Упутство дато Авраму у вези с неприкосновеношћу брачног завета представља поуку за сва времена. Тим му је било објашњено да се право и срећа те заједнице морају чувати, чак и по цену великих жртава. Сара је била Аврамова једина права супруга. Ниједна друга особа није могла захтевати да с њом дели право жене и мајке. Она је поштовала свог мужа, и као таква се у Новом завету спомиње као достојан пример. Она није пристајала на то да Аврамова љубав буде посвећена и другој и Господ је није прекорио због тога што је тражила да се супарница истера.“ – Патријарси и пророци, 137.
б. Шта врло често чини супруга несрећним у породичном кругу и угрожава његов углед у друштву? Приче 14:1; 25:24; 27:15. Упореди са 1 Петрова 3:4.
„Многи супрузи и деца која у свом дому не налазе ништа што их привлачи, које увек дочекују пребацивања и грдње, траже удобност и разоноду изван дома... Супруга и мајка, заокупљена кућним пословима, често заборавља на мале љубазности, које би дом учиниле привлачним за оца и децу, чак и онда кад избегава да истиче своје јаде и тешкоће у њиховом присуству. Док је заузета припремањем хране и одеће, супруг и синови као странци улазе и излазе из куће.
„Домаћица може да обавља своје спољне дужности са великом тачношћу, али она може и стално да јадикује над ропством на које је осуђена и преувеличава своје одговорности и немогућности, упоређујући своју судбину са оним што мисли да је бољи живот једне жене... У беспомоћној жудњи за друкчијим животом, она негује грешно незадовољство, а свој дом чини непријатним местом и за супруга и за децу.“ – Темељи срећнога дома, 201.
„Проповедникова жена која није посвећена Богу није од помоћи свом супругу. Док он размишља о неопходности ношења крста и опомиње на важност самоодрицања, свакодневни пример његове супруге често се супроти његовим проповедима и подрива њихов утицај.“ – Слуге јеванђеља, 210 (издање 1892).
Уторак
14. мај
3. ОПАСНИ ОБЛИЦИ ПОНОСИТОСТИ
а. На који начин једна хришћанка чини себе привлачном? Приче 31:25-29.
„(Жена) марљиво треба да учини све што је у њеној моћи да свога супруга веже за себе најусрднијом оданошћу према њему и најсавеснијим настојањем да му дом учини радосним и привлачним.“ – 5 Сведочанство, 565.
„Нерад, немарност и недостатак чистоће и уредности вређају Бога. Ови недостаци су озбиљно зло, које прети да помути љубав супруга према супрузи, у случају кад он воли ред... Супруга и мајка не може учинити дом пријатним и срећним, ако нема смисла за ред, не чува своје достојанство и није добар управитељ дома. Зато сви који ово немају, морају одмах почети да то уче.“ – Темељи срећнога дома, 15.
б. Кога необраћена жена често покушава да привуче – и какве су последице? Приче 7:6,7,10,18,19; 2 Царевима 9:30; Исаија 3:16-26.
„Постојаће жене које ће бити кушачи, које ће дати све од себе да привуку мушкарце и задобију њихову пажњу.“ – The Review анд Хералд, May 17, 1887.
„Превише раскошна и екстравагантна одећа често подстиче чулност у срцу оне која је носи и буди ниске страсти у срцу оних који је посматрају. Бог унапред види да пропаст карактера често долази као последица попуштања охолости и таштини у погледу одевања.“ – Child Гуиданце, 416.
ц. Иако већина хришћанки неће свесно тежити да мушкарце намами у прељубу, против ког облика охолости су сви упозорени? 1 Петрова 3:3; 1 Тимотију 2:9.
„За тебе и твог супруга ништа није представљало такву сметњу као ваша гордост. Ви обоје волите раскош. Томе нема места у доброј, понизној вери.“ – 2 Сведочанство, 551.
„Библија учи скромности у одевању... То забрањује разметање у одевању, дречаве боје, обилно украшавање. Све што има намену да привуче пажњу на онога који то носи или да побуди дивљење, не спада у скромно одевање које нам се саветује у Божјој Речи.
„Самоодрицање у одевању је део наше хришћанске дужности. Једноставно одевање и уздржавање од разметања сваковрсним накитом и украсима у складу је са нашом вером.“ – Child Гуиданце, 423.
Среда
15. мај
4. ДУЖНОСТ МУЖА
а. Након што се обратио супругама, коју озбиљну опомену Петар упућује мужевима – и која је духовна последица занемаривања те опомене? 1 Петрова 3:7.
„Нека супруг помогне својој супрузи својим саосећањем и непресушном љубављу. Ако жели да је сачува у свежини и радости, да и даље буде сунце дома, нека јој помогне у ношењу њених терета. Његова љубазност и учтивост пуна љубави биће за њу драгоцено охрабрење, а срећа коју пружа донеће њеном срцу радост и мир.“ – Темељи срећнога дома, 177.
б. Наведи пример како необраћен супруг може живот своје супруге учинити несрећним. 1 Самуилова 25:3,14,17,23-25.
„Ако је супруг окрутан, пун захтева и спреман да критикује поступке своје супруге, он не може да очекује њено поштовање и наклоност, јер је брак за њу постао терет. Она неће волети свог супруга, јер он не покушава да буде такав да би га могла заволети. Супрузи треба да буду брижљиви, пажљиви, постојани, верни и сажаљиви. Они треба да покажу љубав и саосећање... Кад супруг има племенит карактер, чисто срце, узвишени ум, што мора да буде одлика сваког хришћанина, то ће се видети и у брачном животу... Он ће се трудити да му супруга буде здрава и храбра. Настојаће да упути речи утехе и створи атмосферу мира у дому.“ – Темељи срећнога дома, 184.
ц. Какав треба да буде став правог хришћанског супруга према својој жени, како би она била надахнута да му узврати истом мером? Ефесцима 5:25,28,33; Колошанима 3:19.
„Мужеви треба да проучавају поменути Узор и настоје да схвате шта значи симбол који је представљен у Ефесцима... Муж у својој породици треба да буде сличан Спаситељу. Да ли ће он увек чувати своју племениту богомдану мужевност, тежећи да уздигне своју супругу и децу?.. Нека се сваки супруг и отац труди да разуме Христове речи, али не једнострано, бавећи се само покорношћу жене према мужу, већ у светлости крста са Голготе треба да пронађе своје место у породичном кругу.“ – Манусцрипт Релеасес 21, 216.
Четвртак
16. мај
5. БЕЗ „ГОСПОДАРА“ У ХРИШЋАНСКОЈ ПОРОДИЦИ
а. Колико блиска треба да буде веза између мужа и жене? 1 Мојсијева 2:23,24; Матеј 19:4-6.
„Ни жена ни муж не смеју тежити власти. Господ је дао начела која у томе треба поштовати. Супруг треба да воли своју супругу као што Христос воли цркву. А супруга треба да поштује и воли свог супруга. Обоје треба да гаје дух љубазности; они треба да буду одлучни да никада једно другог не ожалосте или увреде.“ – Темељи срећнога дома, 85.
„Морамо имати Божјег Духа, иначе никада нећемо складно живети у дому. Ако има Христовог Духа, супруга ће пазити на своје речи; она ће управљати својим духом, биће покорна, а ипак неће сматрати да је робиња већ друг своме супругу. Ако је супруг Божји слуга, он неће господарити над својом женом; он неће бити самовољан и строг. Не можемо претерати у труду да одржимо породичну љубав, јер је дом, ако Господњи Дух пребива у њему, предслика неба... Ако један погреши, други ће показати Христу слично стрпљење и неће се отуђити.
„Ни муж ни жена не треба да покушају да владају једно над другим. Не покушавајте да једно другог приморате да се покори вашим жељама. Ово не можете чинити и сачувати љубав једно према другом. Будите љубазни, стрпљиви и попустљиви, увиђавни и учтиви. Божјом милошћу успећете да усрећите једно друго, као што сте то обећали у свом брачном завету.“ – Темељи срећнога дома, 94.
Петак
17. мај
ПИТАЊА ЗА ЛИЧНО РАЗМИШЉАЊЕ:
1. Како мој став и тон гласа упућен мом супружнику могу још доследније одражавати начела која нам је Бог јасно изнео?
2. Зашто треба да будем спремнији да признам своје грешке и затражим опроштај од супружника?
3. Зашто ме Бог позива да будем спреман/вољан да умрем за свог супружника?
4. Како могу да избегнем да икада, чак и у мислима, преварим свог брачног друга?
5. Зашто би било мудро да мој супружник и ја у молитви размислимо да ли можда сносимо кривицу за грех охолости – било у одевању, кулинарским вештинама или иметку, попут возила, електронских уређаја, кућа, итд?